Kraj Hiszpania

Stolica: Madryt
Powierzchnia: 504 645 km²
Ludność: 47 150 tys.
Waluta: euro (EUR), 1 EUR = 100 centów
Język: hiszpański
Wiza: wiza nie jest wymagana
Napięcie: 230 V

Andaluzja

Andaluzja - Costa Almeria

Aragonia

Barcelona

Costa Azahar

Costa Blanca

Costa Brava

Costa De La Luz

Costa del Sol

Costa Dorada

El Hierro

Estremadura

Formentera

Fuerteventura

Galicja

Gran Canaria

Ibiza

Nieustająca zabawa, lazurowe morze i piaszczyste plaże na „roztańczonej wyspie” Balearów.

Informacje ogólne

Roztańczona wyspa Balearów, która swą sławę zawdzięcza licznym dyskotekom i imprezom plenerowym, ma jednak też drugie oblicze – znaleźć tu można ciche i spokojne miejsca, gdzie można odpocząć na łonie natury.

Ibiza – jeszcze do niedawna zapomniana i niedoceniana, dziś jest wakacyjnym celem młodych ludzi z całego świata. Wyspa położona jest praktycznie w połowie drogi z Walencji do Majorki i z Barcelony do Afrykańskiego brzegu, co sprawiło, że była cennym łupem, a następnie fortecą. Wraz z oddaloną o 4 km Formenterą i innymi małymi wysepkami należy do niewielkiego archipelagu Pitiuz. W krajobrazie wyspy przeważają wzgórza z lasami sosnowymi, piniowymi i migdałowcami, piaszczyste plaże nad lazurowym morzem i białe domki wybrzeża.

Stolica wyspy  - Eivissa (hiszp. Ibiza) jest największym miastem portowym wyspy - została założona przez Kartagińczyków w połowie VII w. p.n.e. jako Ibosim i bardzo szybko bogaciła się na eksporcie soli, ceramiki, szkła i produktów rolnych. Warto zobaczyć otoczoną murami zabytkową część miasta – Dalt Vila – gdzie znajduje się wiele zabytków różnych epok. Jednym z najważniejszych jest katedra, która wzniesiona została w miejscu uważanym od tysięcy lat za święte – wcześniej stała tu kartagińska świątynia, następnie miejsce było się centrum kultu Merkurego, postawiono tu kościół wczesnochrześcijański, a potem wybudowano meczet. Układ ulic nie zmienił się od czasów kartagińskich, a w tutejszym Muzeum Archeologicznym można podziwiać wiele pamiątek z tego okresu. Wato zobaczyć też tutejszą potężną twierdzę, z której roztacza się wspaniały widok na miasto.
Eivissa to jednak przede wszystkim miasto tętniące życiem, które zdobyło światową sławę jako miejsce nocnych rozrywek – mieszczą się tu najlepsze dyskoteki w Europie, a w tych najbardziej znanych występują najlepsi DJ-e z całego świata. Jest to doskonałe miejsce na intensywne wakacje, gdzie po długiej nocy można odpocząć na plaży i rozkoszować się słońcem.

Od miasta na zachód ciągnie się najdłuższa piaszczysta plaża Ibizy – Playa D'en Bossa, która na całej swej długości (2700 m) jest bardzo dobrze zagospodarowana rekreacyjnie, a wzdłuż niej ciągnie się promenada z licznymi sklepami i tawernami. Znajduje się tu również wiele hoteli i pensjonatów na każdą kieszeń.

Po drugiej stronie zatoki portowej Eivissy znajduje się Playa Talamanca – położony w płytkiej,  lagunie kurort popularny wśród rodzin z dziećmi. Jest to idealne miejsce na ucieczkę od hałasu mimo, dość bliskiego położenia nowoczesnego portu jachtowego Eivissy. Znajduje się tu kilka hoteli różnego standardu oraz tawern z lokalną i międzynarodową kuchnią.

Cala Llonga – niewielki, choć bardzo popularny kurort położony w zatoce na północny-wschód od Eiwissy z szeroką, dobrze zagospodarowaną, piaszczystą plażą, kilkoma większymi hotelami i tawernami z kuchnią międzynarodową. Popularny głównie wśród rodzin z dziećmi.

Santa Eularia – jest to trzecie największe miasto Ibizy i jedyne na Balearach położone przy ujściu rzeki. Posiada dwie bardzo dobrze zagospodarowane, piaszczyste plaże – jedną, bliżej centrum z promenadą i wieloma tawernami i drugą przy ujściu rzeki do morza. Miasto posiada wiele dyskotek zlokalizowanych w centrum przy promenadzie oraz hotele rożnych standardów.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Playa des Figueral – niewielki kurort z kilkoma hotelami i wąskim pasem piaszczystej plaży, który jest świetną bazą dla miłośników nurkowania, snorkelingu, a także grotołazów, którym z pewnością spodobają się pobliskie jaskinie i groty wyżłobione w klifach. Figueral posiada w okolicy też kilka kameralnych plaż osłoniętych klifami.

Cala de Sant Vincent – miasteczko z bielonymi domkami położone w północnej części wyspy w malowniczej zatoce z szeroką i dobrze zagospodarowaną, piaszczysta plażą, kilkoma większymi hotelami wieloma tawernami z lokalną i międzynarodową kuchnią.

Portinatx -  niewielki kurort położony na północnym krańcu wyspy, który posiada 3 miejskie, niewielkie plaże rozlokowane między skałami i jedną w zatoczce przy wyjściu z portu – Playa Porto. Znajduje się tu wiele nowych hoteli o dobrym standardzie i niewielka, malownicza przystań jachtowa.

Sant Antoni - to drugie, największe miasto wyspy, które położone na zachodnim jej brzegu. Ze względu na duży, naturalny port jaki tworzy wąska zatoka Rzymianie nazwali to miasto Purtus Magnus, a do dziś nazywana jest przez mieszkańców Portmany. Jest to idealne miejsce do obserwacji zachodzącego nad przybrzeżnymi wysepkami słońca, co od wielu lat było powodem przyjazdu licznych par. Większość hoteli budowana była tu w latach 70. ubiegłego stulecia, kiedy to Ibiza stała się jednym z najmodniejszych celów turystycznych. Miasto słynie również z licznych barów i dyskotek, które tętnią życiem do samego rana.

Port des Torrent – tętniący życiem kurort z piaszczystą, długą plażą w malowniczej zatoce otoczonej wychodzącymi w morze skałami, który oferuje wiele atrakcji w strefie przybrzeżnej. Jest tu kilka dyskotek, jednak kurort popularny jest najbardziej wśród rodzin z dziećmi.

Cala Vedella – popularny ośrodek wczasów rodzinnych południowego wybrzeża z piaszczystą plażą i wieloma hotelami na każdą kieszeń. Znajduje się tu kilka barów i niewielkich dyskotek, ale miasto nie jest uważane za centrum życia nocnego.

Playa de Ses Salines – położona na południu w malowniczej zatoce należy do najpiękniejszych plaż wyspy. Posiada też bardzo dużo wypożyczalni sprzętu wodnego – od kajaków, pontonów, desek surfingowych, przez sprzęt do nurkowania i snorkelingu, po skutery i motorówki. Znajduje się tu również kilka większych hoteli i pół campingowych, a wzdłuż głównej promenady wiele dyskotek i barów.

Kuchnia

Różnorodność regionalna, bogactwo smaków i aromaty hiszpańskiej kuchni sprawiają, że stała się ona jedną z najlepszych i najbardziej cenionych na świecie. Odmienność w menu można zauważyć nie tylko porównując potrawy regionów nadmorskich, równinnych czy górskich, ale także między danymi prowincjami, a nawet sąsiednimi miastami. W wielu regionach Hiszpanii, głównie centralnych pojawia się kilka takich samych potraw jak gazpacho (chłodnik) czy ajo-arriero (duszony słony dorsz), ale jest wiele kuchni, które tylko w swoim regionie kultywują stare tradycje kulinarne. W przypadku Balearów stara, tradycyjna kuchnia przez wiele lat pozostawała niedoceniona, a w menu serwowano głównie potrawy popularne w kontynentalnej części kraju i kuchnię międzynarodową. Kiedy pod koniec ubiegłego wieku nasilił się powrót do korzeni i odrodzenie kulturowe sięgnięto po zapomniane przepisy. Pojawiły się dwa główne nurty sztuki kulinarnej: tradycyjna kuchnia bazująca na prostych składnikach, które dostarcza wyspa i morze oraz tzw. Nouvell Cuisine – wyrafinowana kuchnia bazująca na tradycjach katalońskich, do której dodawane są egzotyczne składniki, jak mięso węża, czy nowe przyprawy.

W menu pojawiają się morskie specjały, mięso wieprzowe, drób, ziemniaki, papryka, pomidory i aromatyczne zioła. Do najsłynniejszych dań z Ibizy zaliczamy: burrida de ratjada – płaszczka w sosie migdałowym, guisat de prix – mieszanka owoców morza, ryb i gotowanych warzyw oraz langusta duszona z kalmarami i ziołowym likierem herbes. Jak każdy hiszpański region Ibiza posiada również swoje tapas – zwykle stanowi je tost z pomidorem, ziołami i oliwą.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Ibiza posiada też szeroki wybór słodkości, jak np. flan – sernik z ziołami, pączki bunuelos i znana również na innych wyspach, a pochodząca z Ibizy Greixonera – podawany w formie gęstego puddingu lub wilgotnego ciasta popularnego w połączeniu z mlekiem.

Rozrywkowy charakter wyspy odcisnął również swoje piętno na kuchni, a lokalne trunki naśladowane są w wielu klubach w Europie. Specjalnością Ibizy jest likier tymiankowy frigola oraz ziołowy herbes, które spożywa się do posiłków lub po rozcieńczeniu jako drink.  Istnieje też kilka rodzai alkoholi przyrządzanych z syropu rosnących na wyspie strąków chleba świętojańskiego.

Obyczaje

Hiszpanie to naród uwielbiający tłum i zabawę. Często spotykają się w barach na rozmowy czy wspólne zabawy uciekając od siedzenia w domu. W większości, nawet niewielkich miast znakomitą porą spotkań są popołudnia, a po 20 ulice i bary zapełniają się ludźmi w każdym wieku, którzy prowadzą konwersacje. Uwielbiają się również bawić, z czego słyną na całym świecie, a ogromna ilość festiwali i świąt jest to tego znakomitą okazją.

Bez wątpienia najsłynniejszą tradycją hiszpańską jest korrida – widowisko walki człowieka z bykiem oglądane na specjalnie przystosowanych arenach i ogromnymi widowniami. Na Ibizie nie cieszyła się ona dużą popularnością i brakuje tutaj aren, gdzie mogłaby się odbywać.

Podczas dyktatury generała Franco huczne obchodzenie świąt było zakazane, przez co po odrodzeniu kulturowym są one bardziej celebrowane niż w innych krajach. Mówi się nawet, ze wyspiarze codziennie gdzieś mają lokalne fiesty i zawsze znajdzie się miejsce na zabawę. Poza 17 świętami w całej Hiszpanii, na wyspach obchodzi się jeszcze 24 dużych uroczystości, związanych głównie z uczczeniem licznych świętych. Najwięcej przypada ich w okresie letnim, przez co są dodatkową atrakcją dla przyjezdnych. Najsłynniejsze są bez wątpienia obchody Wielkiego Tygodnia i towarzysząca im procesja, kiedy to przy akompaniamencie bębnów uliczkami idą pokutnicy w szpiczastych, białych kapturach z wyciętymi otworami na oczy, którzy przypominają o czasach inkwizycji. Podczas świąt i regionalnych fiest noszone są stroje ludowe charakterystyczne dla każdej wyspy.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Charakter imprezowy wyspy najbardziej objawia się od maja do końca września, kiedy panuje tu największy sezon turystyczny. Imprezy w klubach odbywają się wtedy codziennie, a kilka razy w ciągu miesiąca w Evissie, Sant Antoni albo Santa Eularia odbywają się imprezy plenerowe.

Cechą łączącą wszystkich Hiszpan jest luźne podejście do poczucia czasu. Radość płynąca z życia oraz spotkania z przyjaciółmi czy czas dla siebie są w tej kulturze równie ważne jak praca, a słynne powiedzenie "manana" – czyli przekładanie wszystkiego na później stało się wręcz tradycją i normalnym podejściem do załatwiania spraw. Umawiając się z Hiszpanem na spotkanie trzeba dokładnie ustalić godzinę, bo często podczas spóźnień pojawia się wymówka, że godzina ma 60 minut. Takie podejście do życia sprawia, że osoby z innych krajów Europy często źle odbierają ich niepunktualność, ale sami Hiszpanie podchodzą do tego jak do normalnego trybu życia.

Aktywny wypoczynek

Ibiza kojarzona jest z zabawą i tańcem, które skutecznie absorbują noce wypoczywających w dużych ośrodkach. Podczas dnia jest tu również dużo atrakcji, a świetne zagospodarowanie rekreacyjne plaż i poszerzająca się stale oferta szkół i wypożyczalni sprzętu do sportów wodnych sprawiają, że nie można się tu nudzić. Wyspa posiada świetne tereny do trekkingu i konnych przejażdżek, co zachęca do aktywnego odkrywania jej uroków.

Wycieczki Fakultatywne

Mimo iż wypoczynek na Ibizie może być bardzo absorbujący, warto poznać dokładniej zarówno wyspę, jak i jej okolicę. Rezydenci biur podróży przedstawiają grafik i plany poszczególnych wycieczek, ale są miejsca, gdzie łatwo można dotrzeć pieszo lub samochodem.

Formentera – niewielka wysepka oddalona 7 km na południe od Ibizy, która posiada bardzo dobre połączenia z sąsiednią wyspą, Alicante i Walencją. Jest to idealne miejsce do osób szukających ciszy i spokoju, a życie nocne ogranicza się do kilku klubów w La Savinie i Sant Francesc. Bardzo popularne są tu rejsy dookoła wyspy podczas których można popływać i odpocząć w cichych zatoczkach z niewielkimi plażami. W głębi lądu znajduje się kilka niewielkich wiosek, w których kultywuje się stare tradycje rolnicze i można skosztować domowej, regionalnej kuchni.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

San Miquel de Balansat – zostało założone w głębi lądu z obawy przed atakami piratów. Co czwartek wieczorem w tutejszym kamiennym kościele odbywają się ball pages – pokazy tańca ludowego, po których można spróbować miejscowe herbes. Niedaleko San Miguel, na wybrzeżu znajdą się oświetlone rożnymi kolorami jaskinie Coves de Ca Na Marca.

Balafi – to jedyna na Ibizie zachowana w dawnym klimacie mauretańska osada, choć znajduje się tu powstały po inkwizycji kościół San Lorenzo. Jedno z niewielu miejsc na wyspie gdzie czas zatrzymał się wiele lat temu, a sielskie życie trwa do dziś.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się na Ibizę?
Sezon turystyczny trwa zazwyczaj od połowy maja do końca września, kiedy panuje tu prawie bezdeszczowa pogoda, a temperatura przekracza 25oC.

Kalendarz imprez jest dość rozległy i ciekawy.  Bardzo hucznie obchodzony jest ostatni tydzień karnawału, a podczas Wielkiego Tygodnia i Bożego Ciała pojawiają się barwne procesje. W lipcu w miastach wybrzeża świętuje się również Dia de Virgen de Carmen – dzień patronki rybaków i marynarzy, podczas którego święcone są łodzie, a w większych miastach odbywają się parady. Od połowy maja zaczynają się również imprezy klubowe i plenerowe z udziałem światowej sławy DJ-ów.

Jaka waluta obowiązuje w Hiszpanii i jakie są orientacyjne ceny?
W Hiszpanii od 2002 r. obowiązuje wspólna dla całej Unii Europejskiej waluta – Euro. Konsekwencją tego są nieco wyższe ceny niż w Polsce, zwłaszcza jeżeli chodzi o posiłki w restauracjach. Mimo dużej dostępności owoce morza należą do najdroższych morskich specjałów, jednak w większości miejscowości jest wiele niewielkich tawern gdzie można spróbować taniej regionalnych potraw.

Gdzie i jakie pamiątki kupić na Ibizie?
Przede wszystkim kupowane są pochodzące stąd alkohole – w szczególności likiery, które wlane do fantazyjnych butelek z pewnością będą oryginalną pamiątką ze słonecznych wakacji. Ibiza jest znana z hipisowskich ubrań i ręcznie robionej biżuterii, które można spotkać na każdym kroku. Poza tym popularnymi pamiątkami są wszelkiego rodzaju hafty i ceramika.

Jaki czas obowiązuje w Hiszpanii?
Mimo dużej odległości od Polski, w Hiszpanii obowiązuje taki sam czas jak u nas. Ulega on zmianie tylko na Wyspach Kanaryjskich.

Jak poruszać się po Ibizie?
Główna droga wyspy łączy leżące na przeciwnych brzegach miasta Evissa i Sant Antoni. Drogi lokalne, będące średniej jakości biegną wzdłuż wybrzeża. W sezonie letnim kursuje wiele autobusów między miejscowościami turystycznymi a największymi miastami wyspy.
Bardzo popularnym na wyspie rozwiązaniem jest wypożyczenie auta, a w wielu wypożyczalniach można zarezerwować auto przez internet jeszcze przed przylotem na wyspę. Polskie prawo jazdy jest powszechnie akceptowane.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Jakie plaże są na Ibizie?
Większość kurortów wyspy ma dostęp do co najmniej jednej piaszczystej plaży i na całej wyspie są one bezpłatne. Przeważnie są one szerokie, choć niedługie i ograniczone skałami zatoki. Największe miasta, jak również wiele mniejszych kurortów posiada wiele wypożyczalni sprzętu do sportów wodnych jak również motorówek i skuterów. Najmniej zagospodarowane jest północno-zachodnie wybrzeże, gdzie jest mało plaż oraz kurortów.

Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.

Jakie są ograniczenia celne w Hiszpanii?
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić: do 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Hiszpanii?

Publiczna służba zdrowia jest w Hiszpanii bezpłatna w podstawowym zakresie, o ile posiadamy wydaną przez NFZ Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), o którą należy postarać się przed wyjazdem. Nie obowiązuje ona jednak w przypadku prywatnych wizyt i szpitali niepaństwowych gdzie należy mieć dodatkowe ubezpieczenie lub samemu opłacić leczenie. W zależności od ubezpieczyciela podawane są przed wyjazdem dane firm współpracujących, do których należy się zwrócić w razie konieczności skorzystania z prywatnej pomocy lekarskiej.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane i nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, niemniej przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo.

Ważne informacje MSZ

Dokumentem uprawniającym nas do pobytu na terenie Hiszpanii jest dowód osobisty lub paszport (o ile nie posiadamy dowodu). Obowiązują nas te same co w innych krajach Unii Europejskiej przepisy dewizowe oraz nie ma obowiązku meldunkowego, jeżeli nasz pobyt na terenie kraju nie przekracza 90 dni.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasad i konsulatów w Hiszpanii.

Ambasady i polskie placówki dyplomatyczne:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Hiszpanii

Hiszpania, Madryt, Guisando 23 bis, 28035
Tel.: +34 913 736605 Tel. dyżurny: +34 913 769555
www.madryt.polemb.net

Wydział Konsularny Ambasady RP w Madrycie

Hiszpania, Madryt, Goya 15 4°, 28001
Tel.: +34 914 362 632 Faks: +34 913 736 624

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Instytut Polski w Madrycie

Hiszpania, Madryt, Felipe IV 12 bajo A, 28014
Tel.: +34 91429 86 72 Faks: +34 91429 86 82
www.culturapolaca.es

Najbliższe konsulaty:

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Palma de Mallorca

Hiszpania, Palma de Mallorca, c/ Bartomeu Sureda i Miserol, 4A-2, 07013
Tel.: +34 902 455 255

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Barcelonie

Hiszpania, Barcelona, Avda. Diagonal, 593-595, piętro 6, 08014
Tel.: +34 93 3227234 Tel. dyżurny: +34 607735740
www.barcelonakg.polemb.net

Kastylia - La Mancha

Kastylia - Leon

Katalonia

La Gomera

La Palma

Lanzarote

Madryt

Majorka

Minorka

Teneryfa

Zielone Wybrzeże

Hiszpania: Andaluzja , Andaluzja - Costa Almeria , Aragonia , Barcelona , Costa Azahar , Costa Blanca , Costa Brava , Costa De La Luz , Costa del Sol , Costa Dorada , El Hierro , Estremadura , Formentera , Fuerteventura , Galicja , Gran Canaria , Ibiza , Kastylia - La Mancha , Kastylia - Leon , Katalonia , La Gomera , La Palma , Lanzarote , Madryt , Majorka , Minorka , Teneryfa , Zielone Wybrzeże

Wybierz region Andaluzja , Andaluzja - Costa Almeria , Aragonia , Barcelona , Costa Azahar , Costa Blanca , Costa Brava , Costa De La Luz , Costa del Sol , Costa Dorada , El Hierro , Estremadura , Formentera , Fuerteventura , Galicja , Gran Canaria , Ibiza , Kastylia - La Mancha , Kastylia - Leon , Katalonia , La Gomera , La Palma , Lanzarote , Madryt , Majorka , Minorka , Teneryfa , Zielone Wybrzeże